קירקוס מקסימוס (Circus Maximus)

ברומא העתיקה הקירקוס (Circus) היה מגרש מעגלי תחת כיפת השמיים ששימש כמרכז הבידור להמונים של תקופתו.

קירקוס מקסימוס, רומא; By Schlurcher, CC BY 4.0

 

קירקוס מקסימוס היה המרהיב מבין קרקסאות רומא. אורכו של הקירקוס היה 620 מטרים ורוחבו 140 מטרים.

 

בימי הרומאים היה שם מעין אצטדיון ענק, עם 250 אלף מושבים, שבו ערכו קיסרי רומא, במסגרת מדיניות ה"לחם ושעשועים" להמונים, מרוצי סוסים וכרכרות, תחרויות אתלטיות ומלחמת חיות או לחימה ימית.

מבט אל קירקוס מקסימוס, רומא

אחרי שניזוק מספר פעמים בשריפה, הקרקוס מקסימוס נבנה מחדש כמעט לחלוטין תחת הנסיכות של טראיאנוס, ורוב המבנים שרואים כיום נבנו בתקופת שלטונו. עבודות רבות בוצעו על ידי קיסרים מאוחרים יותר, כולל הקמה מרהיבה של האובליסק הענקי, שהובא לרומא על ידי קונסטנטינוס השני בשנת 357 לספירה.

 

הקרקוס היה בשימוש עד לעשורים הראשונים של המאה ה-6. מאוחר יותר הוא שימש כשטח חקלאי, ולאחר מכן, מהמאה ה-19 ואילך, הוא הפך לאתר של מפעלים, מחסנים, עסקים וסדנאות למלאכה, עד לתחילת המאה ה-20, אז החלו עבודות ליצירת פארק ארכיאולוגי. הסקרים הארכיאולוגיים, שהסתיימו בשנת 2016, העשירו את מסגרת הידע על הסירקוס ועבודות השיפוץ של השטח מבטיחות כעת הבנה מלאה שלה.

 

בכניסה לאזור הארכיאולוגי, תוכלו לחקור את הגלריות שהובילו למערה ולטייל בחוץ, בעקבות אבני הריצוף העתיקות דרך חדרים שונים ששימשו בעבר כחנויות, פונדקים ומשרדים קטנים.

 

הפיתוח מחדש של האזור כלל גם את טורה דלה מולטה (Torre della Moletta) מימי הביניים (שנבנה במאה ה-12), עם שיקום החומות העתיקות ופרויקט גיבוש מאתגר. גרם מדרגות מקורה מעלה אותך לקומה העליונה: נקודת תצפית פנורמית מרהיבה על האזור הארכיאולוגי מאפשרת להעריך במלואה את ממדי הקרקוס.

טורה דלה מולטה, קירקוס מקסימוס, רומא; By Rabax63, CC BY-SA 4.0

 

כיום משמש כר הדשא הירוק למופעי מוזיקה גדולים.

 

כרטיסי כניסה לאתר אפשר לרכוש אונליין או בטלפון 060608

 

היום, הודות לחווית קירקוס מקסימוס, פרויקט חדשני המשתמש במציאות רבודה (AR) ומציאות מדומה (VR), תוכלו לבקר בקרקוס לאורך כל השלבים ההיסטוריים שלו באמצעות טכנולוגיות תצוגה אינטראקטיביות שמעולם לא היו בשימוש בשטח פתוח כל כך גדול.

מבוגר, 5 יורו (אזרחי איטליה, 4 יורו)

לזכאי הנחה, 4 יורו

 

שעות פתיחה

שלישי-ראשון

מיום ראשון, האחרון באוקטובר ועד יום שבת, האחרון במרץ, 9:30-16:00 (כניסה אחרונה ב-15:00)

מיום ראשון האחרון במרץ ועד יום רשון האחרון של אוקטובר, 9:30-19:00 (כניסה אחרונה ב-18:00)

 

 


מקומות ומסלולים באיזור