רובע החלונות האדומים

רובע החלונות האדומים מהווה חלק גדול מרובע דה וואלן. זהו אזור הידוע זה זמן רב כשכונה הכי פרובוקטיבית בעיר בגלל הזונות העומדות מאחורי חלונות הראווה ולבושות בלבוש מינימלי.

 

מסלול ההליכה ברובע דה וואלן עובר דרך המקומות המיוחדים של הרובע.

 

הרובע הוא אחד המקומות המתוירים ביותר באמסטרדם, ואולי רובע הזונות המפורסם בעולם. הרחובות גדושים במספר רב של חנויות סקס, הופעות סקס חיות, מועדונים, בתי קולנוע, בתי קפה וכמובן חלונות הראווה שבהם מוצגות לראווה הזונות. מעל חלונות הראווה תלויות מנורות אדומות – שנועדו לסמן לעוברי האורח השונים את מקום "העסק" – ומכאן שם האזור. הזנות היא מקצוע לגמרי חוקי באמסטרדם וחלים עליה חוקי המס. תמצאו כאן אלפי תיירים סקרנים שבאים לראות את הזונות בחלונות הראווה. המקום עמוס במשך היום ובעיקר מהשעה 22:00 בלילה ובסופי שבוע.

רובע החלונות האדומים, אמסטרדם
By Alejandro Forero Cuervo, wikimedia, CC BY 2.0

 

בשנת 2007 החלו הרשויות והמשטרה לבחון מחדש את המדיניות המתירנית כלפי הרובע, וזאת עקב הפיכתו של האזור למוקד פשיעה, בייחוד בתחום של סחר בנשים וסחר בקטינים.

רובע החלונות האדומים, אמסטרדם
By Noopur28, wikimedia, CC BY-SA 3.0

 

כתוצאה מעומס יתר של תיירים והתנהגות לא נאותה האזור עובר שיפוץ גדול כדי להגן על עובדי תעשיית המין מתנאים משפילים ולהוריד את ההשפעה של תעשיית התיירות ההמונית. זה לא מתאים עוד "להתייחס לעובדות מין כאל אטרקציה תיירותית".

 

ולכן מספר הסיורים המאורגנים ברובע קטן בצורה משמעותית ואפילו הולך להיעלם. בנוסף הגבילו את מספר האנשים בקבוצה (עד 15 איש) ואת שעת סיום הסיורים (19:00). זהו חלק מתהליך שיזמה העירייה לשינוי פני הרובע ולמיגור עסקים מפוקפקים. אין לקחת תמונות של עובדי המין, לא לשתות ברחובות או להשתכר ולהיות בשקט.

גם תושבי הרובע יוצאים נגד המוני התיירים שמפריעים את מנוחתם יום ולילה.

 

בתחילת מגיפת קורונה החליטה מועצת העיר על העברת הרובע לשכונה ייעודית מחוץ למרכז העיר. עדיין לא ידוע המקום.

 

אין לשתות ברחובות אלא רק בתוך הבר או במרפסת הצמודה אליו. קנס גבוה יוטל על המפר תקנה זו. המשטרה נמצאת פה בכל פינה.

 

הרובע משתרע באזור הכנסייה הישנה (אודה קרק), לאורך תעלות Oudezijds Voorburgwal ו-Oudezijds Achterburgwal וברחובות שביניהן.

הרחובות העיקריים של הרובע:

Trompettersteeg

Stoofsteeg

Bloedstraat

Monnikenstraat

Oudekerksplein והסביבה


מקומות ומסלולים באיזור