שביל האפלצ'ים (Appalachian Trail)

שביל האפלצ'ים  הוא שביל המטיילים הארוך בעולם – אורכו כ-3,500 ק"מ, מג'ורג'יה בדרום ועד מיין בצפון, לאורך כל חופה המזרחי של ארצות הברית. השביל חולף על פני 14 מדינות.

By Dincher – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7918563

השביל משלב מפגש של טבע, בעלי חיים וכמובן מטיילים אחרים.

 

יש מטיילים שעושים את כל השביל בבת אחת (אלה מכונים Thru-hikers) והם אמנם נהנים מרוב תשומת הלב, אבל מירב המטיילים עוברים מסלול קצר הרבה יותר, ורבים מהם מקווים לכסות את כל השביל בשלב מסוים (לא כולם יכולים להקדיש שישה חודשים להשלמת השביל כולו בפעם אחת). אבל אין זה משנה כמה זמן תבלו בשביל – הוא יאתגר אתכם פיזית, מנטלית ולעיתים גם רגשית.

 

השביל מתחיל בדרום, בהר ספרינגר (Springer) שבג'ורג'יה, ומתפתל צפונה דרך 14 מדינות עד להר קטאדין (Katahdin) שבמיין. מטיילים העושים את כל השביל מתחילים בדרך כלל באביב על מנת להגיע לסוף השביל לפני החורף הקשה של מיין. אלה המטיילים רק בחלק מהשביל משוחררים מלוח הזמנים הזה.

 

המסלול ידוע כאחד היפים בעולם, בעיקר בחלק הצפוני שבו הוא מטפס לפסגות הרי האפלצ'ים (מדינות ורמונט, ניו המפשייר ומיין).

שביל האפלצ'ים
By Dincher – Own work, CC BY-
SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7918563

בהליכה נינוחה עושים את השביל בכמה חודשים אבל המקצוענים יכולים לעשות זאת סביב 50 יום.

 

איסוף מידע

The Appalachian Trail Conservancy היא רשות השימור של השביל. האתר שלה הוא מקום טוב להתחיל באיסוף המידע.

 

תכנון הנתיב

בתכנון לוח הזמנים שלכם עליכם לקחת בחשבון יותר מאשר נוף: אם אתם עוברים רק חלק מהשביל, כדאי לתכנן כך שתהיו קרובים לעיירות הידידותיות למטיילים. הנה כמה מהחביבות שבהן:

 

Hot Springs בצפון קרוליינה

Damascus בווירג'יניה (כאן מתקיים במאי פסטיבל המטיילים Trail Days)

Harper’s Ferry במערב וירג'יניה, שם נמצאת מפקדת ועידת שביל האפ'לאצים

Delaware Water Gap בפנסילבניה

Hanover בניו המפשייר

בכל אחת מעיירות אלה יש אנשים הנותנים את השירותים הנדרשים למטיילים כמו לקחת אתכם לשביל ולאסוף אתכם בזמן ובמקום שנקבעו מראש.

 

אם אתם לא אוהבים המונים ומתכוונים להתמקד באזור מסוים, כדאי שתבדקו עם רשות השימור שזרם המטיילים כבר עבר או עדיין לא הגיע לאזור.

 

משקלים ומרחקים

מטיילים טירונים נוטים להרוס את החוויה ולסחוב איתם 20 ק"ג ויותר. מטיילים עונתיים יכולים לשמור בקלות על משקל תרמיל יציב של 14 ק"ג ומטה, כולל אוכל לשבוע. חייבים לזכור שכל ק"ג ישפיע על אופי הטיול.

סביר להניח שתשמעו שמועות על מטיילים העושים יותר מ-45 ק"מ ביום, אבל למתחילים ממוצע יומי של 16 ק"מ הוא מספיק בהחלט ומספק ביותר. קחו את הזמן – העיקר פה הוא הדרך, לא היעד הסופי. לא תתחרטו על אף פסגת הר שהשתהיתם עליה או נחל שישבתם על גדותיו יותר זמן ממה שהייתם "אמורים" מלכתחילה.

 

מפגש עם מטיילים

ייתכן שתחליטו לפעמים להתקדם בלילה, לאור הירח המלא, כדי לפצות על תופעה מוכרת בשביל – יום עצל שהועבר בשיחה עם מטיילים אחרים על השביל. אם אתם אוהבי שיחה, עליכם תמיד לקחת בחשבון הפסקות לא מתוכננות של דיבורים עם מטיילים סקרנים. לדעתנו, המפגשים הללו הם חלק לא פחות חשוב מן הנוף שבדרך – זו הזדמנות להכיר מקרוב מגוון ססגוני של אמריקאים ידידותיים, והאנשים שתפגשו לאורך הדרך יכולים להיחקק בזיכרונכם לזמן רב.

 

זהירות מבעלי חיים

דובים, חתולי בר, קיפודים, לוטרות ונחשי פעמונים הם רק מעט מהחיות שאולי ייקרו בדרככם. בהחלט סביר להניח שתמצאו איל ענק עומד ולועס את העץ לא רחוק מהאוהל שלכם מוקדם בבוקר. תוכלו להקטין את הסיכון בפגישה עם החיות על ידי הרחבת הידע שלכם בנוגע לחיות הבר. למשל, רוב הדאגות הנוגעות לחיות יבואו מ"שכנים" קטנים כמו עכברים, שיכולים לנגוס באספקת האוכל שלכם בלילה אם אינכם יודעים לאחסנו כיאות, ויתושים וזבובים, שיכולים להיות מטרד מגרד, במקרה ששכחתם את תכשיר הנגד בבית.

 

לינה

לאורך המסלול 250 אכסניות ואתרי לינת שטח, ברמות שונות. בקתות לינה נמצאות בערך כל 15 ק"מ, כך שאפשר לוותר על סחיבת אוהל, מה שיקל עליכם באופן משמעותי, גם מבחינת משקל וגם מבחינה כספית. אל תתפלאו אם תיאלצו לחלוק את הבקתה עם אחרים. השביל פופולרי עכשיו יותר מתמיד, והבקתות מתפקדות כדבק לקהילת המטיילים. אפילו אלה הבוחרים שלא לישון בהן עוצרים להפסקה או משאירים רשמים ביומן האורחים של המחסה.

 

שיהיה לכם טיול נפלא!