שמורת לנדמנלאוגר (Landmannalaugar)

אזור עצום של טבע מדהים ביופיו וצבעוני מאוד. השמורה נמצאת בין נהר קרחוני ושדה לבה שנוצר במאה ה-15.

הצבעוניות של ההרים באזור הלנדמנלאוגר, איסלנד

בעוד שרוב האי צבוע בצבעי אפור ושחור של בזלת, אזור הלנדמנלאוגר מרשים בצבעוניות הריו ועמקיו בשל סלעי הריוליט (סלע וולקני דומה לגרניט) שמרכיבים אותו. האיזור מדהים ביופיו ומרתק ברבגוניותו: אגם כחול בתוך מכתש אדום, הרים הצבועים בצבעי אדום כתום, ירוק, חום ושחור, ואזורים גיאותרמיים מבעבעים שמהם פורצים סילוני קיטור כבמעשנה. וביניהם, שדות של סלעי בזלת חדים ומשוננים, ומשטחים לבנים של פרחי ה"כותנה הארקטית". כל זאת הופך אותו למקום בילוי פופולרי בקיץ.

המים החמים באזור הלנדמנלאוגר, איסלנד

מרכז המבקרים נמצא באכסניית הנוער, שם תוכלו לקבל מידע על הטרקים היוצאים מהמקום, להזמין מקומות לינה בבקתות ההרים לאורך מסלולי הטרקים ולברר על התנאים לאורך המסלול שאתם רוצים ללכת בהם. כבר קרו מקרים של מטיילים שלא הצטיידו נכון וקפאו למוות, אז אנא שמעו בקול המדריכים המקומיים, הצטיידו בציוד המתאים לקור העז ששורר פה, קחו מפות מתאימות והאזינו לתחזיות מזג האוויר – הוא משתנה פה כל רגע.

 

הטרקים שיוצאים מכאן אורכים בד"כ כמה ימים. הפופולרי בטרקים הוא טרק Laugavegur המסתיים בעמק ת'ורסמוק ואורך כ-5 עד 6 ימים. מומלץ לקחת מדריך או ללכת בקבוצה ולשים לב לתחזיות מזג האוויר. בשנת 2004 קפא מטייל ישראלי למוות ביום הראשון של טרק זה.

 

מסלול קצר יותר הוא להר הגעש Brennisteinsalda. אורך המסלול 6.5 קילומטר, רמתו בינונית והוא אורך בין שעתיים ל-3 שעות.

 

חניון המאהל של אכסניית הנוער מסודר להפליא, ואפילו את האבנים לחיזוק יסודות האוהלים ארגנו במקום מיוחד.

החניון ליד אכסניית הנוער, איסלנד

מרכז המבקרים בלנדמנלאוגר, איסלנד

לא נפקד מקומם של המים החמים הנובעים במקום ומתערבבים עם המים הקרים של נביעות אחרות ויחד יוצרים בבריכה ליד אכסניית הנוער, תנאי רחצה אידיאליים. רק בעיה קטנה אחת לא נפתרה עדיין: איך מחממים את האוויר הקר כך שייקל לצאת מהמים? ליד הבריכה יש מלתחות מסודרות.

מתרחצים בבריכה ליד אכסניית הנוער, איסלנד

איך מגיעים למרכז המבקרים?

מכביש מס' 1, אחרי Hella, פנו לכביש 26 פנימה עד הפניה ימינה לכביש המוביל אל המרכז.

אזור הלנדמנלאוגר, איסלנד

 

בחרו לכם מסלול הליכה או נסיעה וצאו לדרך. מראות הטבע מדהימים – הסלעים, הצבעים, המים וה…. סוסים. יש פה טיולי סוסים שיוצאים לכמה ימים לשטח. למי שאוהב – חוויה מיוחדת! את הלילות הם מעבירים בבקתות שנמצאות לאורך המסלול.

הסוסים באזור לנדמנלאוגר, איסלנד

 

כמה קילומטרים ממרכז המבקרים, בסטייה קלה מדרך 208 נמצא מכתש ליוטיפולור (Ljótipollur) שבתוכו אגם. אפשר להגיע אליו במסלול הליכה של 4 שעות מלנדמנלאוגר וחזרה או בג’יפ גדול סמוך למכתש. מומלץ לעלות לראש המכתש – הנוף משם מרהיב ושווה את המאמץ של ההליכה.

מכתש אגם ליוטיפולור, איסלנד

 

הגעה ללנדמנלאוגר: דרך 208 ההררית היא המומלצת ביותר לנסיעה מבחינת נופית. הדרך ארוכה ומקסימה ובדרך יש מקומות לתצפיות נפלאות על הנוף. אפשר לנסוע עליה רק בקיץ.


מקומות ומסלולים באיזור