גלריה דוריה פאמפילי (Galleria Doria Pamphilj)

האולמות המעוטרים בארמון שבבעלות משפחת דוריה פמפילי מספקים תפאורה מפוארת לכמות עצומה של יצירות אמנות מהמאות ה-15 וה-16. האוסף זוכה לשבחים בקרב חובבי אמנות של תקופה זו אך נמצא מחוץ לרדאר של המבקר הממוצע למרות שהוא ממוקם ממש ליד פיאצה ונציה וקרוב לפורום.

אולם מעוטר בארמון של משפחת פאמפילי, גלריה דוריה פאמפילי ברומא

כאן נמצא האוסף הפרטי הגדול ביותר של רומא, שנאסף על ידי משפחות דוריה (Doria), פאמפילי (Pamphilj), לאנדי (Landi) ואלדוברנדיני (Aldobrandini) שהיו קשורות ביניהן בקשרי נישואים.

האולמות המעוטרים בגלריה דוריה פאמפילי

האוסף יוצא הדופן כולל בעיקר ציורי שמן ופסלים, אך יש גם ציורי קיר מצוירים על הקירות. רוב ציורי הקיר והריהוט של הארמון מתוארכים למאה ה-17 כאשר משפחת פמפילי הייתה בשיאה – כמו למשל הדיוקן של האפיפיור אינוקנטיוס העשירי שצייר ולסקז , החבר היוקרתי ביותר של משפחת פמפילי, שחובה לראות. זהו דיוקן הומניסטי וריאליסטי יוצא מן הכלל שגורם לצופים בו להרגיש כאילו הם מביטים לתוך עינים של אדם חי. המראה שלו ממש ממגנט את הצופים.

דיוקנו של האפיפיור אינוקנטיוס העשירי שצויר על ידי דייגו ולסקז המוצג בגלריה פאמפילי ברומא

בנוסף יש פה יצירות של טיציאן, קרוואג'ו, ליפי, בליני, ולאסקז ורובנס.

"הבשורה" של פיליפו ליפי בגלריה פאמפילי, רומא

תערוכות מיוחדות נדירות למדי כאן, אבל האוסף, בשילוב עם התפאורה המלכותית, הוא סיבה מספקת לבקר בגלריה דוריה פמפילי.

 

אפשר לראות את רוב יצירות המופת של הגלריה תוך 60 עד 90 דקות. המומלצים ביותר הם יצירות המופת הכוללות את "מריה מגדלנה החוזרת בתשובה" ו"המנוחה  של מריה וישו בזמן הבריחה למצרים" שצייר קאראווג'ו, את דיוקנאות האפיפיור אינוקנטיוס העשירי של ולסקז (המוזכר למעלה) וברניני, את "לחימת הפוטי" של גידו רני ואת "הדיוקן הכפול" של רפאל.

"יוחנן המטביל" של קרוואג'ו, גלריה דוריה פאמפילי ברומא

"המנוחה של מריה בזמן הבריחה למצרים" של קרוואג'ו שמוצגת בגלריה פאמפילי, רומא

"מריה מגדלנה חוזרת בתשובה" של קרוואג'ו, גלריה פאמפילי, רומא

אולמות המוזיאון עמוסים לחלוטין באמנות, אבל לזה התכוונה המשפחה במאה ה-17 – היקף האמנות העצום נועד להציף ולפרק את המבקר מנשקו ולהותיר אותו מלא יראת כבוד מהעושר והיוקרה התרבותית של המשפחה.

אולם מעוטר בגלריה דוריה פאמפילי

המוזיאון יכול להיות קצת צפוף בימי שני כשרוב המוזיאונים ברומא סגורים, אבל המקום עמוס לעתים רחוקות.

 

מדריך האודיו מכוון את המאזינים לקטעים ספציפיים, כך שאתה עשוי להבחין במקבצים של אנשים באזור אחד. הקהל הוא שילוב של אנשים שם כדי לראות את הלהיטים הגדולים ביותר ואחרים מתעכבים על כל יצירה. הגלריה לא אידיאלית לילדים קטנים, אבל בני נוער יכולים לקבל מדריך אודיו משלהם ולבקר בקצב שלהם.

 

אין הרבה מקומות לשבת. אין מעלית עד לגלריה, שנמצאת בקומה השנייה של הפאלאצו.

 

המדריך הקולי, הכלול במחיר הכניסה, מסופר על ידי הנסיך ג'ונתן דוריה-פמפילי המשתף בזיכרונות אישיים, סיפורי אבותיו ופרטים על יצירות אמנות שונות. שווה!

 

בית הקפה והביסטרו נמצאים בקומת הקרקע של הפאלאצו (אפשר להיכנס אליו ישירות מרחוב ברחוב ויה דלה גאטה 1). זה מקום נחמד לעצור בו לכוס זריזה של אספרסו ומאפה בבר, או לכריך סביר לחלוטין באחד השולחנות בשירות מלא.

בית הקפה של גלריה פאמפילי ברומא

כרטיסים אפשר לרכוש אונליין או במשרד הכרטיסים שבמקום. הכניסה לפי שעה הנקובה בכרטיס.

מבוגר, 15 יורו

ילדים עד גיל 12, כניסה חופשית

שעות פתיחה

שני-חמישי, 9:00-19:00 (כניסה אחרונה בשעה 18:00)

שישי-ראשון, 10:00-20:00 (כניסה אחרונה בשעה 19:00)

סגור: רביעי השלישי בכל חודש, 1 בינואר, איסטר ו-25 בדצמבר


מקומות ומסלולים באיזור