ציור הקיר Mur des Canuts בליון

ציור הקיר הגדול הזה הוא אחד מהטרומפ-לויל הגדולים באירופה. שטחו כ-1,200 מטרים רבועים והוא צויר בשנת 1987 על ידי האמנים של CitéCréation. הציור מתאר כל מה שאופייני לקרואה-רוס ולזהות הייחודית שלו.

Mur des Canuts, ליון

הציור יוצר אשליה אופטית מרשימה של חצרות, סמטאות, מדרגות חיצוניות ובתים רבים. המראה מרהיב ביופיו. הוא מתאר את חיי האורגים (Canuts), אלה שאכלסו את שכונת קרואה-רוס במאה ה-19 ולא עוד, אלא שהם בלבוש עכשווי ובחיי יום יום של המאה ה-21.

 

קאנוט היה הכינוי לעובד משי וקרואה-רוס הייתה בלב תעשיית המשי המשגשגת של המאה ה-19 של ליון. פעם זה היה רובע פועלים אך כיום זהו אחד האזורים היקרים יותר של ליון, מבוקשים מאוד בזכות הדירות הייחודיות שלו עם התקרה הגבוהה, הרחובות הצרים והקסומים שלו, השוק היומי והאווירה הבוהמית.

Mur des Canuts, ליון

בשנת 1997 החליטו ציירי הקיר של CitéCréation להחיות את עבודת הציור בגלל השינויים שהתרחשו במהלך העשור הקודם. הבניינים השתנו, הצבעים של החזיתות התבהרו, חנויות נפתחו בקומת הקרקע, גרמי המדרגות קמו לתחייה והדמויות של הגרסא הראשונה התבגרו בעשר שנים.

 

ציור הקיר הוא מחקר מבוצע להפליא של קרואה-רוס, בקנה מידה גדול. מדרגות עולות במרכז הציור, מהדהדות את גרם המדרגות התלול במורדות קרואה-רוס. ניתן לראות חנויות ובנק בתחתית, בעוד שמאחוריהם מבנים טיפוסיים של האזור, מסורתיים ומודרניים כאחד. אין שום דבר מיוחד בנושא של ציור הקיר הזה, אבל דווקא בגלל זה הוא כל כך מיוחד. אתם יכולים בקלות לחצות את הרחוב כדי להיכנס ל-Banque Populaire, רק כדי לגלות שהגעתם לדלת שהיא אשליה.

 

אתם יכולים להיות גם בתוך החלל וגם מחוצה לו בו זמנית ובגלל זה זה כל כך מרתק. כמו בכל ציורי הקיר של CitéCréation, הנושא נשקל בקפידה. לתושבי קרואה-רוס יש תחושה חזקה של זהות, ויש הרבה דיבורים על כך שקרויה-רוס היא "כפר" בתוך ליון. ציור הקיר מחזק את הרעיון הזה.


מקומות ומסלולים באיזור